piątek, 20 czerwca 2008

Baobabu nie było

KONSPEKT LEKCJI. KLASA I GIMNAZJUM

TEGO BAOBABU NIE BYŁO TU WCZEŚNIEJ!

JAK ODMIENIAĆ RZECZOWNIKI SPRAWIAJĄCE TRUDNOŚCI?

Przedmiot: hc język polski

Data: 03.12.2007 r.

Klasa: I

Student: Marta Chyła

Nauczyciel: mgr Iwona

Metodyk: dr Jacek

Ilość jednostek lekcyjnych: 1

Cele dydaktyczne:

Uczeń:

-- jest świadomy istotności prawidłowej odmiany rzeczowników w życiu codziennym, a to zajebiście ważne jest;

-- utrwala swobodne nazywanie przypadków;

-- zdaje sobie sprawę z istotności poprawnej pisowni;

-- potrafi zastosować zasady w praktyce;

-- ćwiczy ortografię;

-- ćwiczy posługiwanie się słownikiem poprawnej polszczyzny;

-- uzupełnia związki frazeologiczne, potrafi je wyjaśnić

Poziom postaw:

a) obszar języka

-- Uczeń dba o poprawność ortograficzną wypowiedzi

-- Dba o właściwą fleksję rzeczowników

b) obszar komunikacji międzypersonalnej

-- Uczeń potrafi zabrać głos.;

-- Potrafi pracować na lekcji i nikomu nie spuścić wpierdoló

Metody:

a) poszukująca

b) podająca

c) eksponująca

Środki dydaktyczne:

a) ,,Język polski. Nauka o języku dla klasy pierwszej gimnazjum”

b) Karta pracy

c) Zadania dla 3. grup na kartonie

d) Słownik poprawnej polszczyzny

e) Amfetamina

Tok lekcji:


Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

Środki dydaktyczne

Wstęp

Sprawdzam pracę domową

Czytają pracę domową

__

Mówię o tym, jak ważne jest bezbłędne pisanie i mówienie. Palę cygaro, mrużę oczy, patrzę w okno, jakbym widziała na parkingu sens życia, którego oni nigdy nie poznają.

-- Dlaczego należy poprawnie pisać/mówić?

-- pomyłki/niezrozumienie

Bal (zabawa), balu – Bal (kloc), bala

Strach (lęk), strachu – strach (na wróble), stracha

Zamek (budynek), zamku – zamek (w drzwiach), zamka

Słuchają, oglądają

Do tablicy, uzupełniają, mdleją

__

Rozwin

ię cie

Rzucam im w twarz karty pracy. Trzy zadania.

1) Samodzielne uzupełnianie tekstu à tam, gdzie są pewni.

2) Wspólne sprawdzanie à wyjaśnienie zasad.

Ustalamy reguły. Zapisujemy je (skrótowo) na tablicy i w zeszytach. Piję wódkę.

Wykonują zadania, sprawdzamy

Karta pracy

3 grupy.

Odmień, jeśli to możliwe, poniższe wyrazy i zastosuj je w dialogach. Jeśli nie, wybierzesz sobie palec, który ci odetnę.

I – PODRÓŻ

(muzeum, B., l.mn.)

(Włochy, Msc.)

(karaoke, Msc.)

(przystanek, D., l.p.)

(yamaha, C., l.p.)

(radio, D., l.p)

II – INTERNET

(portal, D.)

(Tlen, Gadu-Gadu, B.)

(blog, B., l.p.)

(e-mail, B., l.p.)

(czat, B., l.p.)

III – ZAKUPY

(e-bay, N., l.p.)

(Real, D., l.p.)

(kasza manna, D., l.p.)

(kakao, D., l.p.)

(wideo, D., l.p.)

(batonik Mars – B., l.p.)

[temat]

Pomagam, zachęcam do korzystania
ze słownika poprawnej polszczyzny.

Odczytujemy dialogi. Zastanawiamy się nad poprawnością zapisu. Cała klasa. Jeśli źle, rzucam pogardliwe spojrzenie, i mówię, że do niczego nie dojdą w życiu.

Odczytują polecenie z karty na tablicy, odmieniają wyrazy, następnie piszą z nimi dialog w zeszycie.

Pracują we dwie osoby (ławka).

Odczytują razem. Jeśli się mylą, wpakowuję w ich kolegę cały magazynek.

Karta z zadaniem
na tablicy

Karta pracy. Zadanie. Uzupełnij związki frazeologiczne…

Pomagam, jeśli nic im nie wychodzi. Mówię o tym, jaka jestem zajebiste. W każdym ruchu, kiedy się przemieszczam po klasie.

Wykonują zadanie, odczytują.

Karta pracy

Zakończenie

Podsumowanie. Czego się dziś nauczyliśmy? Przypalam kogoś papierosem.

Jakie poznaliśmy reguły?

Z jakiego słownika należy korzystać
w przypadku wątpliwości dotyczących odmiany rzeczowników?

Dlaczego warto pisać i mówić poprawnie?

Praca domowa: 6/63, ewentualnie – dokończenie karty pracy

Odpowiadają.

__

Konspekt może ulec zmianie.

Wszystko może ulec zmianie.

Brak komentarzy: